„Megaplanto“ medelynas paaiškina: kada tinkamas metas įsigyti augalų sodinimui?

„Megaplanto“ medelynas paaiškina: kada tinkamas metas įsigyti augalų sodinimui?
2021-05-28

Jeigu nutarėte, kad atėjo laikas atnaujinti ir pagražinti namų aplinką dekoratyviniais medžiais ar krūmais, svarbu prisiminti, kada galima sodinti augalus, ir planuoti juos įsigyti iš anksto. Prieš tai pravartu apsilankyti specializuotame dekoratyvinių augalų medelyne, kad būtų galima apžiūrėti, kaip atrodo jau dideli, paaugę augalai. Be to, medelyno specialistai ne tik gali patarti augalų sodinimo ir priežiūros klausimais, bet ir padės išsirinkti tinkamiausią, kuris tikrai papuoš jūsų sklypą ar sodybą.  

Klaipėdos rajone įsikūrusio specializuoto didelių dekoratyvinių augalų medelyno „Megaplantas“ marketingo vadovas Mantas Normantas kviečia klientus apsilankyti medelyne visus metus ir gyvai apžiūrėti dominančius augalus skirtingais metų laikais. „Viena yra spręsti apie augalą iš nuotraukų, kas kita – pačiam pažiūrėti, kokių rūšių, veislių ir formų augalai auginami bei kaip jie atrodo paaugę. Medelyne galima pasigrožėti pavasario žiedais, vasaros žaluma, rudens spalvomis ar net žiemos kontrastais bei formomis – visus metus čia galima atrasti, kas yra gražu ir kas papuoštų aplinką“, – tvirtina įmonės atstovas. 

Medelynas – ne prekybos centras: norimus augalus reikia užsisakyti iš anksto 

Lietuvoje atsiradus įmonėms, augalus vežančioms iš šiltesnių kraštų, čia atvežti augalai dažnai sunkiai prigydavo, neištverdavo šalnų ar žiemos šalčių. „Dėl šios priežasties prieš dešimt metų atsirado poreikis kurti medelyną, kuriame augalai būtų auginami ir aklimatizuojami, kad galėtų prisitaikyti prie mūsų klimato sąlygų“, – medelyno atsiradimo istoriją pasakoja M. Normantas.  

„Megaplanto“ medelyne, įsisavinus ilgametę Vakarų Europos geriausių augintojų patirtį, auginami sodmenys atitinka aukščiausius dekoratyvinių augalų urbanizuotoms teritorijoms kokybės reikalavimus ir, kartais peržiemoję ne vieną žiemą, būna prisitaikę ištverti net atšiaurius lietuviškus orus. Medelyne auginami augalai skirti ne tik viešųjų erdvių apželdinimui: šiuo metu 15 hektarų plote auga virš 40 tūkst. vienetų bei daugiau nei 180 rūšių skirtingo dydžio dekoratyvinių medžių ir krūmų, kurie papuoštų tiek aplinką mieste, tiek privatų sklypą ar sodybą. 

@Megaplantas

„Medelyne klientams augalus paruošiame jau su susiformavusiomis kuokštinėmis šaknimis, o iš grunto specializuota technika iškasami sodmenys su šaknų gumulu, kuris apvyniojamas jutos audiniu ir dar papildomai sutvirtinamas vielos tinklu. Taip paruošto augalo šaknys yra gerokai atsparesnės išdžiūvimui, karščio ar šalčio poveikiui, kas gerokai padidina sėkmingą prigijimą augalą pasodinus nuolatinėje augimvietėje“, – pasakoja medelyno specialistas ir priduria, kad dažnai klientams reikia paaiškinti, kad toks paruoštas sodmuo sodinamas į žemę su visa medžiaga ir vieliniu tinklu, kadangi po žeme suyra per keletą metų.  

„Neretai klientai tikisi, kad medelyne yra kaip prekybos centre, kur galima išsirinkti norimą augalą tarsi prekę lentynoje, susimokėti ir pasiimti iš karto. Nors ir turime augalų prekybos aikštelę bei dalį asortimento esame paruošę pardavimui bet kuriuo metų laiku, didžioji dalis mūsų auginamų medžių iškasami bei paruošiami ne bet kada, o pagal jų vegetacijos laikotarpį, kurio pradžia ir pabaiga kiekvienais metais varijuoja priklausomai nuo klimato sąlygų. Dėl šios priežasties klientams visada patariame kuo anksčiau pagalvoti ir apsispręsti, ką jie nori sodinti, ir nelaukti pavasario ar rudens sezono piko, jeigu norima augalą, iškastą iš grunto, įsigyti ir pasisodinti dar tą patį sezoną“, – darbo subtilybes atskleidžia medelyno atstovas. 

@Megaplantas

Sezoniniai darbai medelyne: nuolatinė augalų priežiūra visais metų laikais 

Nors medelyne medžiai kasami iš grunto kasmet priklausomai nuo oro sąlygų ir augalų vegetacijos periodo du sezonus per metus (pavasarį ir rudenį), augalus tenka prižiūrėti tiek žiemą, tiek ir vasaros laikotarpiu. „Medelyne visada yra ką veikti ir darbai čia niekada nesibaigia“, – teigia „Megaplanto“ atstovas.  

„Žiemą įprastai, kai nėra labai šalta, genime medžius, rišame juos prie bambuko, kad kamienas augtų tiesus. Vasarą prasideda jau kiti medelyno priežiūros darbai – genime ir formuojame lajas, saugome nuo ligų ir kenkėjų. Galime pasidžiaugti, kad keliasdešimties tūkstančių medžių ir krūmų nereikia laistyti patiems – turime modernią automatinę laistymo sistemą“, – pasakoja M. Normantas.  

Žinoma, daugiausiai darbo, pasak medelyno atstovo, visgi būna pavasarį ir rudenį, kai pradedama iš grunto kasti augalus. „Sunku nuspėti, kada ir kiek laiko kiekvieną sezoną bus galima kasti augalus, nes tai labai priklauso nuo klimato sąlygų, bet klientai gali atvykti ir apžiūrėti dominančių augalų visus metus. Svarbu tik atsižvelgti į metų laiką, oro sąlygas bei pasirūpinti tinkamais drabužiais ir avalyne“, – pataria specialistas. 

@Megaplantas

Kada tinkamiausias metas sodinti dekoratyvinius augalus? 

Dažniausiai dekoratyviniai augalai persodinami ar pasodinami į nuolatinę augimvietę pavasarį arba rudenį, kada jie būna kasami iš grunto medelyne. Esant tinkamoms sąlygoms juos galima sodinti ir kitais metų laikais, jeigu jie yra tinkamai paruošti sodinimui. 

Pasak „Megaplanto“ specialisto, vazonuose ar specialiuose konteineriuose išaugintus augalus galima sodinti ir vasarą. „Augalai, kurie paauginami vazonuose ar užauginami specialiuose konteineriuose, gali būti sodinami visais metų laikais, tačiau vasaros viduryje reikėtų vengti juos sodinti itin karštomis dienomis. Labai svarbu laiku ir tinkamai laistyti pasodintus augalus“, – teigia medelyno atstovas.  

„Tinkamiausias metas sodinti spygliuočius, priklausomai nuo orų, yra pavasarį, įprastai balandžio pabaigoje–gegužės pradžioje ir rudenį rugsėjo mėnesį. Tam, kad rudenį pasodinti spygliuočiai augalai geriau peržiemotų, juos reikia nuolat laistyti iki pat šalčių, nepriklausomai nuo oro sąlygų“, – patarimu dalijasi M. Normantas. 

@Megaplantas

Dėl užsakymų kreiptis:

UAB „Megaplantas“
Dagilių g. 26, Genaičių k., Klaipėdos raj.
Tel. nr. +370 608 43334
El. paštas: sales@megaplantas.eu
www.megaplantas.eu
https://www.facebook.com/megaplantas.eu

Straipsnis publikuotas: 2020-05-28 portale Etaplius.lt. Autorė - Agnė Klybaitė.