Viešųjų erdvių apželdinimas: ar verta taupyti miesto medžių sąskaita?
Pastaruoju metu dažnai diskutuojama, kaip turėtų atrodyti viešosios erdvės – visuomenei rūpi, kokioje aplinkoje ji gyvena ir ilsisi. Deja, atnaujinant viešąsias erdves, ne visuomet pavyksta išvengti vietos bendruomenių nepasitenkinimo, kuris ypač aktyviai pasireiškia tada, kai senus, ne vieną dešimtmetį skaičiuojančius medžius prireikia keisti dėl vykdomų infrastruktūros projektų.
Dažnu atveju vietoje nupjautų didelių ir brandžių medžių Lietuvos miestuose ir miesteliuose atsodinami kur kas mažesni medeliai, kurie neatstoja buvusios žalumos. Daugiau nei 40 tūkst. įvairių dekoratyvinių medžių ir krūmų auginančio ir Klaipėdos rajone įsikūrusio specializuoto didelių dekoratyvinių augalų medelyno „Megaplantas“ marketingo vadovas Mantas Normantas dalijasi savo įžvalgomis, ko reikia, kad, apželdinant viešąsias erdves, kiltų mažiau visuomenės nepasitenkinimo, o nauji mieste pasodinti medžiai džiugintų gyventojus ir leistų jiems mėgautis žalia bei harmoninga aplinka.
Nauji medžiai mieste – kai taupoma, sodinant mažesnio dydžio sodinukus
Pastebima tendencija, kad seniai pasodinti, brandūs ir žmones džiuginę medžiai mieste yra kertami dėl įvairių priežasčių: vieni jų serga dėl seniau padarytų pažeidimų netinkamai genint, kiti trukdo miestiečiams, praeiviams, dviratininkams ar užstoja saulę gyvenantiems šalia, treti kelia pavojų ir gali nuvirsti bei sugadinti turtą ar sužaloti žmones arba trukdo vykdyti statybos, renovacijos, kelių ar šaligatvių remonto arba kitų viešųjų erdvių atnaujinimo darbus. Vietoj buvusių didelių, pavėsį teikusių ir savo žaluma žmones džiuginusių medžių dažnai mieste atsiranda trinkelėmis išklotos erdvės, kuriose naujai pasodinti sodinukai tiek savo dydžiu, tiek išvaizda neprilygsta prieš tai buvusiems medžiams. Deja, jau tapo įprasta, kad, projektuojant ar įrengiant želdynus skirtingose miesto teritorijose, neatsižvelgiama ne tik į vietos bendruomenės narių nuomonę, bet ir į ekspertų pastabas.
Siekiant atnaujinti viešąsias erdves ir sodinant naujus dekoratyvinius augalus mieste, dėmesys skiriamas ne sodinamų želdinių išvaizdai, kokybei ar aplinkos estetikai, o sodinukų kiekiui ir jų įsigijimo bei pasodinimo kainai. Kita vertus, kuriant jaukią ir gražią aplinką mieste, reikia ne tik žinių, būtina skirti lėšų ir laiko įsigyti augalus, juos pasodinti, o vėliau – pakankamai dėmesio tų augalų priežiūrai, kad naujai pasodinti augalai mieste gyvuotų, žaliuotų ir džiugintų dar daugelį metų ne vieną miestiečių kartą. Neretai pasitaiko, jog sodinami augalai vos atitinka minimalius dydžio ir kokybės reikalavimus, o taupymas, renkantis sodinti mažesnius augalus miestų gatvėse, skveruose ar parkuose, tik dar labiau papiktina miestų bendruomenes.
„Paprastai sodinti mažesnius sodinukus yra pigiau ne tik dėl žemesnės jų pačių kainos, lyginant su didesniais, jau paaugintais augalais, bet ir dėl gerokai mažesnių kaštų, tenkančių jų sodinimui. Žinoma, mažiems medeliams užaugti reikalingas laikas, nuolatinė priežiūra ir apsauga nuo įvairių žalingų veiksnių, todėl kartais norimo vaizdo reikia laukti dešimt ar daugiau metų. Siekiant sukurti gražesnę ir žalesnę aplinką greičiau, reikėtų rinktis sodinti didesnius, specializuotuose medelynuose jau paaugintus dekoratyvinius medžius, kurie iškart sukurtų puikų vaizdą ir nereikėtų laukti, kol jie paaugs pasodinti ne pačiose palankiausiose augalui miesto sąlygose“, – tvirtina M. Normantas.
Pasak dekoratyvinių augalų medelyno atstovo, viešosiose erdvėse sodinant didesnius ir tinkamai tai vietai parinktus medžius, vietinė bendruomenė labiau džiaugtųsi atsinaujinusia aplinka ir kiltų mažiau nepasitenkinimo dėl pjaunamų senų, ligotų ar dėl kitų priežasčių reikalingų pašalinti medžių. „Kuo sodinamas augalas didesnis, tuo platesnė ir tankesnė jo laja, todėl, sodinant didesnius, jau paaugusius medžius mieste, sukuriamas vizualiai patrauklesnis bendras vaizdas“, – teigia specialistas.
Kas lemia mieste sodinamų medžių kainą?
Žinoma, ne tik kertami dideli ir brandūs medžiai ar sodinami maži, tai vietai nepritaikyti sodinukai kelia klausimų visuomenei – sodinamų viešosiose erdvėse dekoratyvinių augalų kaina taip pat neretai būna diskusijų objektas. Suprantama, mieste galima sodinti ne bet ką, nes yra patvirtinti tam tikri kriterijai, numatantys viešosiose erdvėse sodinamų sodmenų kokybės reikalavimus.
Šie kriterijai ne tik nusako pagrindinius augalų kokybinius bei išvaizdos parametrus, bet ir nustato minimalius augalų, skirtų viešųjų erdvių želdinimui, dydžius. Dėl šios priežasties, kalbant apie viešosiose erdvėse sodinamų augalų kainas, reikia turėti omenyje, jog miesto medžių kainų negalima lyginti su miško želdinimui skirtų sodinukų ar dekoratyvinių augalų, sodinamų privačiose teritorijose, kainomis.
Pasak specializuoto didelių dekoratyvinių augalų medelyno „Megaplantas“ specialisto, dekoratyvinių medžių kainą lemia keletas veiksnių: augalo rūšis ar veislė, jo dydis, šaknų sistema bei pasiūla rinkoje. Būtent augalo dydis yra pagrindinis kriterijus, pagal kurį teikiami kainos pasiūlymai pirkėjams.
„Medelyne vienkamienių, lapuočių medžių dydį nusako kamieno apimtis vieno metro aukštyje, o daugiakamienių ar spygliuočių medžių dydį nusako jų aukštis. Visi tos pačios rūšies ar veislės ir to paties dydžio augalai kainuoja vienodai ir paprastai didesnių medžių kaina yra didesnė dėl auginimo ir priežiūros kaštų, kuriuos patiria medelynas iki augalo pardavimo jo pasodinimui į naują augimvietę mieste“, – pasakoja M. Normantas.
Medelyno atstovas džiaugiasi pastebintis, kad pamažu pradedama suprasti, kokią reikšmę viešųjų erdvių apželdinimui turi sodinamų augalų dydis. „Investicija į didelius augalus yra ne tas pats, kas įsigyti naują mašiną ar išmanųjį telefoną, kurių vertė iš karto nukrenta, vos išvykus iš salono. Su dideliais medžiais yra atvirkščiai – jų vertė su laiku tik auga, kaip ir pats medis. Be to, verta skirti lėšų sodinti didelius medžius viešosiose erdvėse dar ir dėl to, kad didesni pasodinti medžiai kur kas labiau džiugina miestiečius ir miesto svečius“, – savo nuomone dalijasi specialistas.
Dideli medžiai mieste – kad nereikėtų laukti, kol užaugs
Žaliosios miesto erdvės yra itin svarbios gyventojų fizinei ir psichinei sveikatai, todėl nekeista, kad miesto bendruomenė nori kuo daugiau didesnių ir didesnį kiekį teršalų bei triukšmo gebančių absorbuoti medžių. Be to, atkreipus dėmesį, kokie suvargę kartais būna senieji ar naujai pasodinti medžiai įvairiose miesto erdvėse, tampa akivaizdu, kad jų priežiūrai taip pat dažnai nėra skiriama pakankamai dėmesio. Dėl šios priežasties reikėtų ne tik stengtis sodinti didelius dekoratyvinius medžius, bet ir skirti pakankamai lėšų jų tolimesnei priežiūrai.
„Mes medelyne auginamus augalus nuolat laistome, formuojame jų lają genėdami, saugome nuo ligų ir kenkėjų, pagal poreikį tręšiame, perkasame ar persodiname, kad tinkamai formuotųsi jų šaknynas. Šie ir kiti priežiūros darbai mums leidžia užauginti aukščiausius kokybės reikalavimus atitinkančius dekoratyvinius medžius, kuriuos klientai pas mus įsigyja jau paaugusius, tinkamai suformuotus ir prisitaikiusius prie mūsų klimato sąlygų. Žinoma, visada patariame klientams nepamiršti pasodintų augalų ir juos tinkamai prižiūrėti, nes dekoratyvinių augalų priežiūros darbai yra nuolatiniai ir reikalingi tiek mažam, tiek jau ūgtelėjusiam augalui. Nesvarbu, ar tie augalai pasodinti nuosavame sklype ar mieste“, – patirtimi dalinasi medelyno specialistas ir priduria, kad geriausia aplinkos priežiūros darbus patikėti kvalifikuotiems specialistams, jei nėra laiko, noro ar žinių augalais ir aplinka rūpintis patiems.
Būtent laikas ir nuolatinė priežiūra yra tai, ko reikia mažiems, naujai mieste pasodintiems augalams užaugti ir tam gali prireikti ne vienos dešimties metų. Nestebina, kad miesto bendruomenė nenori laukti kelis dešimtmečius ir siekia mėgautis didelių medžių teikiamais privalumais, todėl dažnai gina senus ir brandžius medžius, kuriuos norima iškirsti.
„Ne veltui mūsų moto – kad nereikėtų laukti, kol medžiai užaugs, nes medelyne auginame didelius dekoratyvinius medžius ir krūmus tam, kad juos pasodinus klientui būtų sukuriamas tinkamas vaizdas ir graži bei jauki aplinka, kuria būtų galima mėgautis iš karto. Žinoma, mūsų auginami augalai nėra tokie dideli kaip medžiai senoliai, bet galime pasiūlyti ne tik minimalaus dydžio reikalavimus atitinkančių augalų iš mūsų nuosavo medelyno, bet ir gerokai didesnių, kurie galėtų labiau papuošti tiek viešąsias erdves, tiek ir privačias teritorijas“, – teigia „Megaplanto“ atstovas.
Dėl užsakymų kreiptis:
UAB „Megaplantas“
Dagilių g. 26, Genaičių k., Klaipėdos raj.
Tel. nr. +370 608 43334
El. paštas: sales@megaplantas.eu
www.megaplantas.eu
https://www.facebook.com/megaplantas.eu
Straipsnis publikuotas: 2020-05-13 portale Etaplius.lt. Autorė - Agnė Klybaitė.